Gálla Edit és Angol írónők és a romantika című kurzusa
Címkék: kultúra irodalom feminizmus romantika zseni kurzus irodalomtudomány bölcsészet írónők angol irodalom doktorandusz nyitott egyetem Frankenstein Jane Austen Jane Eyre Mary Shelley Brontë Gálla Edit szerelmesregény gótikus regény
2013.02.20. 22:43
Gálla Edit
A Modern angol és amerikai irodalom program másodéves doktorandusz hallgatója. 2006 óta publikál irodalmi folyóiratokban. Virginia Woolf regényeiről írt dolgozatával 2007-ben OTDK I. helyezést ért el. Jelenleg Sylvia Plath mítoszteremtő költészetét kutatja jungiánus megközelítésben.
Gálla Edit kurzusa a Pesti Bölcsész Akadémián:
Angol írónők és a romantika
Az előadássorozat a 19. század első felében élt angol írónők ismert regényeit tárgyalja a romantika mint művészeti áramlat alapfogalmai segítségével. A regények a romantikus gondolat- és érzelemvilág közvetítését és egyben kritikáját is adják, hiszen mind műfajuk (a regény), mind íróik (nők) kirekesztődtek a korabeli irodalmi elismertségből. Az elemzett művek amellett, hogy megjelenítik a romantika által csodált ideálok (a lángelme teljhatalma, az elsöprő érzelmek magasztossága, a zabolátlan természet szépsége, a korlátlan szabadságvágy) veszélyeit, illetve romboló hatásukat, ritka betekintést adnak abba a társadalmi helyzetbe, amely életre keltette a feminizmus ideológiai-mozgalmi irányzatát.
A kurzus előadásai:
2013. március 1., péntek 18.00
1. A romantika fogalma. A géniusz és a teremtő képzelet. Mary Shelley: Frankenstein
Victor Frankenstein és az általa teremtett szörny küzdelme a romantikus költő és művének allegóriája: hogyan válhat a zseni újat teremtő ereje a meglévő értékek pusztítójává? A lángelme fenséges magánya hogyan vezet érzelmi fagyhalálhoz?
2013. március 8., péntek 18.00
2. Az érzékenység kultusza: a szerelmesregény kezdetei. Jane Austen: Értelem és érzelem
Austen ,,romantikus realizmusa”: a társasági regény. A józan ítélőképesség és a szenvedélyes érzelmek ütköztetése egyben a románc műfajának karikatúrájaként is olvasható.
2013. március 22., péntek 18.00
3. A gótikus regény és a borzongás kultusza. A természet ősereje szemben a kultúra mesterkéltségével. Emily Brontë: Üvöltő szelek
A 18. század végétől népszerű gótikus regény jellegzetesen női műfajjá vált: földöntúli jelenségek és hasonmások (doppelgӓngerek) jelenítik meg a lelki élet konfliktusait. A természetességet és a civilizáltságot képviselő szereplők több generációs összecsapása a világirodalom egyik legeredetibb regényében.
2013. április 5., péntek 18.00
4. Feminizmus a 19. században. Szabadságvágy és társadalmi korlátok. Charlotte Brontë: Jane Eyre
A bezártság illetve a kitaszítottság közti választás ,,szabadsága.” Jane Eyre fejlődésregénye (Bildungsroman) a padlásszobába zárt őrült nő árnyékában.
Ajánlott olvasmányok:
Péter Ágnes. Roppant szivárvány – A romantikus látásmódról. Budapest, Nemzeti
Tankönyvkiadó, 1996.
Péter Ágnes, szerk. Angol romantika – Esszék, naplók, levelek. Budapest, Kijárat Kiadó,
2003.
Séllei Nóra. Lánnyá válik, s írni kezd – 19. századi angol írónők. Debrecen, Kossuth
Egyetemi Kiadó, 1999.
Séllei Nóra. Mért félünk a farkastól? - Feminista irodalomszemlélet itt és most. Debrecen,
Kossuth Egyetemi Kiadó, 2007.
Szegedy-Maszák Mihály, Kubla kán és Pickwick úr - Romantika és realizmus az angol
irodalomban. Budapest, Magvető Könyvkiadó, 1982.
Szerb Antal, A világirodalom története. Budapest, Magvető Könyvkiadó, 1962.
Az esemény a Facebookon: https://www.facebook.com/events/508562212515735/