Kritikai pszichológia a humántudományok tükrében – Kiss Kata Dóra kurzusa
Címkék: előadás filozófia pszichológia kurzus nyitott egyetem Freud
2019.03.02. 14:43
Kiss Kata Dóra
Kiss Kata Dóra a Pécsi Tudomány Egyetem Kritikai pszichoanalízis doktori programjának hallgatója. Mesterképzéses tanulmányait az ELTE Filozófia szakán és a CEU Critical Gender Studies programján végezte. Főbb kutatási területei a kritikai pszichológia, a kontinentális filozófia, francia filozófia, gender studies.
Kiss Kata Dóra kurzusa a Pesti Bölcsész Akadémián:
Kritikai pszichológia a humántudományok tükrében
A pszichológia tudománya a modern ember életének egyik elengedhetetlen mankójává vált. Manapság megannyi terápiás eljárással, pszichológiai alapú önsegítő könyvvel, újságcikkekkel és tévéműsorokkal találkozhatunk, melyek az ember cselekvéseit és motivációit a psziché működésének szabályszerűségeiből vezetik le. Ennek hatása hétköznapi önértelmezésünkben és nyelvhasználatunkban is megfigyelhető, például mikor olyan kifejezéseket használunk, mint tudattalan, freudi elszólás, kognitív disszonancia vagy projektálás. Amikor azonban a pszichológia által felkínált tudományos magyarázóelvek segítségével értelmezzük valóságunkat, hajlamosak vagyunk ezeket az elveket objektív tényként kezelni. A pszichológia kritikai olvasata ezt az objektivitást kérdőjelezi meg. Ez alapján a pszichológia nem lehet általános érvényű eszköz az ember szubjektivitásának értelmezésében, hiszen az térben és időben változik, lehetetlen általános szabályszerűségekkel leírni. A kurzus a kritikai pszichológia alapproblémáit mutatja be, érintve a filozófia, szociológia, antropológia, kultúra tudomány és gender tudományok területeit, melyek az alkalmazott pszichológia és a hétköznapi emberi tapasztalat közti feszültség feloldására kívánnak különböző alternatívákat nyújtani.
2019. március 11., hétfő 18.00
Az elmebetegség története
A kurzus első alkalma a normalitás és abnormalitás fogalmait helyezi történeti-kulturális kontextusba, illetve bemutatja, hogy az abnormalitás kezelésére milyen különböző társadalmi gyakorlatok szolgáltak és szolgálnak jelenleg.
Ajánlott irodalom:
M. Foucault: A bolondság története. Atlantisz, 2004. Első rész, Második fejezet: A nagy elzárás.
Benedek István (1981). Ideges emberek: egy elmeosztály élete. Gondolat Könyvkiadó, Budapest
2019. március 18., hétfő 18.00
Sigmund Freud és a pszichoanalitikus szemlélet
A második alkalom Freud munkásságával foglalkozik. Ezen belül arra kíván rámutatni, miért jelentős Freud újfajta terápiás attitűdje és hogy hogyan változtatja meg a modernitás szubjektumfelfogását az általa feltételezett strukturált pszichés modell.
Ajánlott irodalom:
Freud, Sigmund (1998). A farkasember: klinikai esettanulmányok II. Ford. Bart István, Berényi Gábor, and Schulz Katalin. Filum, Budapest.
Freud, Sigmund (2011). Egy hisztéria-analízis töredéke: Dóra. Ford. Lőrincz Zsuzsa. Animula Kiadó, Budapest
2019. március 25., hétfő 18.00
Pszichológia Freud után
Az előadássorozat harmadik alkalma a Freud utáni, intézményesült pszichológia működési elveit mutatja be. Emellett kitér az intézményiséggel szembeni kritikákra, például az antipszichiátriai mozgalmakra és az olyan alternatív nézetekre, mint Jacques Lacan vagy a Deleuze-Guattari páros filozófiai alapú kritikája.
Ajánlott irodalom:
Erős Ferenc (2018). Széljegyzetek a kritikai pszichológiához. Új Egyenlőség. Web.
http://ujegyenloseg.hu/
2019. április 1., hétfő 18.00
A kritikai pszichológia alapkérdései
A kurzus utolsó alkalma összegzi a kritikai pszichológia főbb pontjait a jelen társadalmi-kulturális problémái mentén. Fő témái a radikalizált individualitás problémája, a kapitalista termelés hatása a psziché fejlődésére, az osztálykülönbségek szerepe a habitusban és a gender kérdése a terápiában.
Ajánlott irodalom:
Kovai Melinda (2018). Egyéni szociális probléma. Új egyenlőség, 2018.
http://ujegyenloseg.hu/egyeni-
Máriás Dóra, Vida Katalin (2015). Kritikai pszichológiát ¬– Vitaindító a pszichológia és a pszichológusok társadalmi felelősségéről. Kettős Mérce, 2015.
https://kettosmerce.blog.hu/
Csabai Márta, Erős Ferenc (1997). Freud titokzatos tárgya - Pszichoanalízis és női szexualitás. Új Mandátum Könyvkiadó, Budapest. Előszó
A kurzushoz felhasznált irodalmak:
Benedek István (1981). Ideges emberek: egy elmeosztály élete. Gondolat Könyvkiadó, Budapest.
Borgos, Anna (2013). "A Megtestesült Trauma. Hisztériás Betegek Huszadik Század Eleji Kórrajzok Tükrében." Nemek Között. Noran Libro, Budapest. 27-48.
Bourdieau, Pierre (2008). A társadalmi egyenlőtlenségek újratermelődése – Tanulmányok. Ford. Ferge Zsuzsa. General Press Kiadó, Budapest.
Cixous, Hélène (1986). Portrait de Dora. Des Femmes, Paris.
Csabai Márta, Erős Ferenc (1997). Freud titokzatos tárgya - Pszichoanalízis és női szexualitás. Új Mandátum Könyvkiadó, Budapest. Előszó.
Deleuze, Gilles, & Félix Guattari (1972). Capitalisme et schizophrénie 1: L’Anti-Œdipe. Editions de minuit, Paris.
Erős Ferenc (2018). Széljegyzetek a kritikai pszichológiához. Új Egyenlőség. Web.
http://ujegyenloseg.hu/
Foucault, Michel (2004). A bolondság története. Atlantisz, Budapest.
Freud, Sigmund (1998). A farkasember: klinikai esettanulmányok II. Ford. Bart István, Berényi Gábor, and Schulz Katalin. Filum, Budapest.
Freud, Sigmund (1986). Bevezetés a pszichoanalízisbe. Ford. Hermann Imre. Gondolat, Budapest.
Freud, Sigmund (2011). Egy hisztéria-analízis töredéke: Dóra. Ford. Lőrincz Zsuzsa. Animula Kiadó, Budapest.
Gergen, Kenneth J. (1985). The social construction of the person. Springer-Verlag, New York.
Kovai Melinda (2016). Lélek(tan) és politika. Pszichotudományok a magyarországi államszocializmusban 1945-1970. L’Harmattan, Budapest.
Kovai Melinda (2018). Egyéni szociális probléma. Új egyenlőség, 2018.
http://ujegyenloseg.hu/egyeni-
Lacan, Jacques (1973). „Les quatre concepts fondamentaux de la psychanalyse.” In Le séminaire de Jacques Lacan. Szerk. Jacques-Alain Miller. Editions du Seuil, Paris.
Máriás Dóra, Vida Katalin (2015). Kritikai pszichológiát ¬– Vitaindító a pszichológia és a pszichológusok társadalmi felelősségéről. Kettős Mérce, 2015.
https://kettosmerce.blog.hu/
Rose, Nikolas (1991). Governing the Soul: The Shaping of the Private Self (second edition). Free Association Books, London.
Szász, Thomas S (1960). "The myth of mental illness." American Psychologist 15.2 (1960): 113-18. Web.